Dublin’de Çalışma ve Yaşam

2017’nin Ağustos ayında, birkaç aylık iş görüşmesi sürecinden sonra çalışmak ve yerleşmek üzere Dublin’e geldim. Benzer amaçları olanlar için hap bilgiler içeren bu yazıyı yazmak istedim. Dublin’deki iş imkanları, yasal süreçler ve buradaki yaşam hakkında tecrübelerimi ve gözlemlerimi paylaşacağım. Hadi başlayalım.

Dublin’de İş İmkanları

İrlanda, şirketlere ciddi vergi avantajları sunduğundan dünya devi bir çok şirketin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika merkezleri burada kurulmuş. Özellikle fiziksel ürün üretmediği için nakliye gibi bir problemi olmayan bilişim ve finans şirketlerinin çokluğu göze çarpıyor. Dolayısıyla bu sektörlerde tecrübeli kişiler için burada iyi iş imkanları mevcut. Bahsettiğim gibi EMEA denilen bölgeyi Dublin merkezli yönettiklerinden bu pazarları ve bu ülkelerin dilini bilen kişileri, bu ülkelere hizmet vermek için işe alıyorlar. Tabi ki iyi İngilizce yine ön şart.

Samuel Beckett Bridge, Dublin, Ireland.

 

Dublin’de Çalışmak İçin Yasal Süreçler

Kendinize uygun bir pozisyon buldunuz, başvuru yaptınız ve görüşmelerden sonra kabul edildiniz. Bundan sonra yasal süreçler başlıyor. Öncelikle belirteyim şirketler genellikle bu süreçleri takip etmesi ve sizi yönlendirmesi için aracı kurumlarla çalışıyorlar, yalnız başınıza didinmiyorsunuz yani. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak AB ülkelerinde çalışmak ve yaşamak için özel izinlere ve vizeye ihtiyacımız var.

İlk iş çalışma izni. Çalışacağınız şirket sizin için Critical Skills kategorisinde çalışma iznine başvuruyor. Bu iznin çıkması yaklaşık bir ay kadar sürüyor. Sonrasında bu belgeyi size kargoluyorlar. Sakın ola kaybedeyim demeyin. Zira hem vize başvurusu hem de ülkeye giriş için gerekli bir belge.

Ardından İrlanda vizesine başvuruyorsunuz. Vize başvurusu için öncelikle çalışma izninizin çıkmış olması lazım. Benim gibi birçok arkadaşımın vizesi de yaklaşık 10 günde çıkmış. Vizeyi aldıktan sonra Irlanda’nın yolunu tutuyorsunuz.

Ama yasal işlemler henüz bitmiyor. İrlanda’ya geldikten sonra yapmanız gereken işlemler de var. Başvuru yapmanız gereken iki önemli konu:

1 – PPS : Buradaki sosyal güvenlik kimliğiniz. Maaş alabilmeniz için de gerekli. Ücretsiz

2- GNIB : Bu da Irlanda’da yasal olarak göçmen statüsünde kalabilmeniz için gerekli. Her yıl yenilenmesi gerekiyor. 300 Euro

Bu başvurular için yakın tarihlere randevu alamayabilirsiniz o yüzden gelmeden önce randevuyu ayarlamakta fayda var. İsimleriyle aratırsanız başvuru sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Hayati konular bunlar. GNIB kartınızı aldıktan sonra ülkeden çıkmadan evvel tekrar girebilmek için re-entry visa almanız gerekiyor. 100 Euro

Dublin’de Yaşam

Ben Dublin’i gerçekten sevdim. Herşeyden önce insanları kibar, saygılı ve sevgi dolu. UK ülkesi olsa da İngilizler’den farklılar. Şehir sakin ve rahat. Insan yoğunluğu çok ideal, sıkışıklık yok. Şehrin her yerinde parklar bahçeler var. Şehrin biraz dışına çıktığınızda muhteşem doğal güzelliklere erişebiliyorsunuz. Her zevke hitap eden mekanlar ve sosyal imkanlar mevcut.

St.Stephen's.Green

 

Ama herşey güllük gülistanlık mı? Tabi ki değil. Şehirde ciddi bir konut krizi var. Kiralar pahalı ve ev bulmak gerçekten zor. Daft adında bir emlak ilan sitesi var, ev bulmadan önce başınız dönene kadar bu sitenin altını üstüne getirmek gerekiyor. Pek kullanışlı bir site de değil maalesef. Beğendiğiniz ilanların sahibine mail ya da telefon yoluyla ulaşıyorsunuz. Eğer tek başınızaysanız ev paylaşım ilanlarına öncelik vermenizi tavsiye ederim. Nispeten daha kolay oluyor. Evde kalan kişiyle anlaşabilirseniz kolayca yerleşebilirsiniz. Ancak ayrı ev tutacaksanız işler zorlaşıyor. Öncelikle ilan sahibinden ev görme seansı için tarih alıyorsunuz. Evin popülerliğine göre 10-25 kişi ile birlikte evi görüyorsunuz. Sonrasında sizden mail ile başvuru yapmanızı istiyorlar. Ayrıca mailde işyerinizden ve eski ev sahibinizden referans mektubu, kimi zaman da banka hesabınızda ne kadar para olduğuna kadar bilgi talep edebiliyorlar. Bunları sağladıktan sonra ev sahibi bu 25 kişi içinden beğendiğine evi veriyor 🙂

Yasal işlemleri tamamlayıp evinize yerleştikten sonra şehrin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersen:

Comments

 1. By ozgur

  Reply

  • Burak Okumus By Burak Okumus

   Reply

 2. By Selen

  Reply

  • Burak Okumus By Burak Okumus

   Reply

 3. By Melek Akpınar

  Reply

  • Burak Okumus By Burak Okumus

   Reply

 4. By oktay

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *