Microsoft Azure Bulut Servisine Open Lisans Modelini Getiriyor

microsoft azure

Microsoft bulut tabanlı hizmetlerine verdiği önemi ve ayırdığı kaynağı her gün daha da artırıyor. Son yıllarda şirketin bu alana yaptığı yatırımları incelediğinizde zaten bunu açıkça görebilirsiniz. Geniş yelpazede bulut tabanlı yazılım ürünleri sunan Microsoft, IaaS (Hizmet olarak Altyapı) ürünü Azure’un satışını şimdiye kadar online olarak gerçekleştiriyordu. 1 Ağustos 2014’ten itibaren ise Azure da diğer bir çok Microsoft ürünü gibi Open lisanslama modeliyle lisanslanabilecek. Bu konunun öneminin kaynağı ise, küçük ve orta ölçekli firmaların diğer Microsoft ürünlerini satın alırken hali hazırda bu modeli kullanmaları ve Azure ürününü yine alıştıkları şekilde kolayca edinebilmelerinin önünün açılması.

Azure ile Altyapı Bulutta

Lisanslama ile ilgili haberi vermişken kısaca Azure’un ne olduğuna da değinelim havada kalmasın. Azure, daha önce de bahsettiğim gibi Microsoft tarafından sağlanan bulut tabanlı bir altyapı hizmeti. Yani kullanmayı tercih eden organizasyonları BT altyapısı (sunucular, network vs.) kurulumunun kimi zaman can yakıcı seviyelere ulaşabilen sıkıntılı sürecinden ve ilk yatırım maliyetinden kurtarmayı vaad ediyor. Kullandıkları kadar ödüyorlar, ihtiyaçlarından fazlası için para harcamıyorlar, hızlı büyümelerde de yetersiz kalmıyorlar. Devasa datacenterları istedikleri sistemi hayata geçirmek için kullanabiliyorlar. Mail hesapları için Exchange Server’ı, Outlook’u (ve diğer tüm Office 365 dahilindeki ürünlerini), geliştirme yapan şirketler için Visual Studio ve diğer development araçlarını Azure platformu üzerinden kullanabiliyorlar.

microsoft cloudİnternet sitelerinizi burada barındırabiliyorsunuz. Üstelik sadece Microsoft teknolojilerini kullanan siteleri değil. Azure üzerinde Linux tabanlı sanal makineler de kurabiliyor, PHP ve MySQL ile çalışan web uygulamalarınızı da barındırabiliyorsunuz.

Ayrıca Oracle veritabanı, Symantec ürünleri yine Azure üzerinde kullanılabiliyor.

Sanal makineler kullanmak, disaster recovery ve yedekleme sistemi sahibi olmak Azure ile normalden çok daha az maliyetle gerçekleştirebileceğiniz senaryolardan sadece bazıları.

Active Directory hizmetini de Azure üzerinden kullanabiliyorsunuz. Tabi on-premise sisteminizdeki AD entegrasyonunu da yapabiliyorsunuz.

Güncelleme: Temmuz ayının başlamasıyla birlikte Azure Open ile ilgili detaylar da netleşti. Az önce de bahsettiğim gibi Azure devasa datacenterların oluşturduğu bir platform ve burada Microsoft teknlolojilerinin dışında farklı dünya devi teknoloji şirketlerinin ürünlerini de lisanslı olarak kullanabiliyorsunuz. Bu sebeple belli bir ürün için lisans ücreti ödenmiyor, çünkü bir gün SQL Server kullanırken ertesi gün kullanmayı bırakmaya karar verebilirsiniz ve bu ürün daha fazla ücret ödemezsiniz. Bu sistem de ön ödemeli kredi şeklinde sağlanıyor. Siz şuradaki hesaplama aracından ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz kaynakları seçiyorsunuz ve aracın en altında bu kaynakların maliyeti çıkıyor. Burada Open lisans fiyatı için “12 aylık plan” ve “ön ödeme” seçeneklerini seçmelisiniz, bu yaklaşık %25 daha ucuz bir fiyat almanızı sağlar. Bu maliyet sizin tahmini aylık Azure harcamanız. Bunu 12 ile çarparak bir yıllık tahmini kredi ihtiyacınızı hesaplıyor ve siparişinizi veriyorsunuz. Ücretlendirme yöntemiyle ilgili şu koşullar mevcut:

  • Krediler $100 ve katları olarak satılıyor.
  • 1 yıl içinde tükenmeyen kredi yanıyor.
  • 1 yıldan önce krediniz biterse yenisini alarak, yeni kredinizi aktifleştirdiğiniz tarihten itibaren 1 yıl sonrasına kadar kullanabiliyorsunuz. Bu sebeple ilk etapta kullanımınızı denemek için hesapladığınız tahmini yıllık harcamanızın %70-80’i kadar kredi alabilirsiniz.
  • Microsoft Gold, Silver iş ortaklarının, MAPS paketi üyelerinin ve MSDN abonelerinin ücretsiz aylık $100’lık Azure kredisi hakları bulunuyor.

Azure ile ilgili soru işaretlerinizi, bilgi&destek taleplerinizi, kendi organizasyonunuza nasıl entegre edebileceğinizle ilgili sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersen:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *