4 Soruda Windows Server 2003 Desteğinin Bitişi Ve Çözümü

Windows Server 2003 sunucu işletim sistemine Microsoft tarafından verilen destek 14 Temmuz 2015’te son eriyor. Bu bir çok şirket ve IT yöneticisi için değişim ve altyapıda yenileme anlamına geliyor. Birkaç soru ile bu süreci anlamaya ve izlenecek yolları kısaca açıklamaya çalışalım.

ws2003_eos

1. Destek Neden Sona Eriyor?

“Microsoft yeni ürün satmak için desteği bitiriyor!” görüşü ilk anda akla gelebilir ancak işin iç yüzünde farklı etkenler var. Ürün desteği vermek demek, özellikle bir kurumsal işletim sisteminden bahsediyorsak, sürekli olarak güncel gelişmeleri takip etmek, bu gelişmelere göre üründe gerekli değişiklikleri ve güncellemeleri yapmak, güvenlik açıklarını gidermek vb. için sürekli olarak bir ekibin çalışmasını gerektiriyor. 12 yıllık, artık pek de modern olmayan bir ürün için bunun önemli bir maliyet kalemi olmasının yanı sıra bu ürün için çalışmaya gönüllü olacak kalifiye eleman bulmak da oldukça zor. Bu sektörde çalışan herkes gibi Microsoft mühendisleri de son teknoloji ile çalışmak, yeni teknolojiler geliştirmek isterler ve bu bu departmanda çalışmaya gönüllü olacak çalışan bulmayı zorlaştırıyor.

2. Desteğin Sona Ermesi Ne Anlama Geliyor?ws2003upgrade

Desteğin sona ermesi, bahsettiğim destek ekibinin artık var olmayacağı anlamına geliyor. Bu da artık kritik sistem güncellemelerinin, güvenlik yamalarının olmayacağı; sistemde bir sorunla karşılaştığınızda Microsoft tarafında bununla ilgilenecek kimseyi bulamayacağınız anlamına geliyor. 2013 yılında bile WS 2003 için 37 kritik sistem güncellemesi yayınlanmış.

3. Peki Seçeneklerimiz Neler?

Aslında birçok seçeneğimiz var. Sistemimizi olduğu gibi WS 2012’ye geçirip aynı şekilde devam etmek bir yol. Ancak buna alternatif olarak bir de altın çocuğumuz bulut var. Sistem görevlerini Azure ve Office 365 üzerine dağıtabilir, bunları lokaldeki altyapınızla hybrid çalıştırabilirsiniz.

4. Nasıl Bir Yol İzleyeceğiz?

Burada geçiş senaryoları için her yiğidin kendine göre bir yoğurt yiyişi olabilir. Ama en sorunsuz süreç yönetimi için izlenecek yolun anahatları şu şekilde açıklanıyor:

Tespit Edin

Mevcut sisteminizde çalışan sunucuları, üzerlerindeki yükleri ve rolleri, çalışan yazılımları tespit edip mümkünse ve gerekliyse görsel bir çizimle ortaya çıkarın. Şuradan indirebileceğiniz Microsoft’un ücretsiz toolkit’i bu konuda yardımcı olabilir.

Değerlendirin

Tespitlerinizin ardından ortaya çıkan tabloyu değerlendirip sınıfına, kritiklik seviyesine ve riskine göre gruplandırın. Bu hangi servisi hangi aşamada ve nereye taşımanız gerektiğiyle ilgili size ipucu sağlayacaktır.

Hedefi Belirleyin

Kategorilendirdiğiniz servisleri nereye taşıyacağınıza artık karar verebilirsiniz. Örneğin; esneklik gerektiren, sık açılıp kapatılan sunucularınız için Azure sanal makineleri, platform olarak kullanmayı tercih edebileceğiniz veritabanı (Azure SQL), web/mobil uygulamalar (Azure app service) gibi servisler için Azure platformlarını; Exchange ve Sharepoint sunucuları için Office 365’i; Mutlaka yerelde barındırmayı tercih edeceğiniz servisler için de Windows Server 2012’yi tercih edebilirsiniz..

Geçişi Tamamlayın

Son adımda da planladığınız platformlara geçiş için geliştirilmiş bazı araçlardan faydalanabilirsiniz. Yetkili Microsoft iş ortağınız da bu konuda size destek sağlayacaktır.

Geçiş süreciyle ilgili bilgi ve destek taleplerinizle ilgili de bana ulaşabilirsiniz. Sorunsuz bir geçiş ve devamında sorunsuz bir altyapı dileklerimle.

Bu yazıyı paylaşmak istersen:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *