Cloud Tech

Bulut Bilişimin Önlenemez Yükselişinin Amazon Merkezinde İncelemesi

August 2, 2014

bulut

Bulut bilişim (cloud computing) şu an teknoloji devi denince ilk olarak adını ezberden sayabileceğimiz tüm şirketlerin en önemli gündemlerinden biri. Tabi bu geniş bir kavram ve merkezi bulutta bulunan altyapı (IaaS), platform (PaaS) ve yazılım (SaaS) sistemlerini kapsıyor. Bu yazıda daha çok IaaS (Infrastructure As A Service) alanını, bu alana ilk giren büyük oyuncu olarak hızla büyümeye devam eden Amazon Web Services’i merkeze alarak inceleyeceğim.

AWS’nin temelleri 2006 yılında atıldı. O dönem için işyerine kendi sunucularını kurup yönetmek yerine, gözünün önünde olmayan uzak diyarlardan ihtiyacı olduğu kadar sunucuyu saatlik kiralamak yeni bir fikirdi. Özellikle ilk etapta sunucu sistemlerine büyük yatırımlar yapamayacak yeni girişimler için faydalı bir model olarak öne çıktı.

Sunucuların farklı bir lokasyonda Amazon tarafından kontrol ediliyor olması başta müşteri kanadında bazı endişelere sebep olsa da bu algı çabuk kırıldı. Bu noktada Türkiye’deki atmosfere değinmek istiyorum. Maalesef yurtdışında makul açıklama ve raporlarla hızla kırılan bu algıya Türk işletme yöneticileri hala direnmeye çalışıyor. Burada uluslararası gizlilik anlaşmalarından ve KOBİ’lerin kendi başına sağlayamayacağı güvenlik önlemlerinden bahsediyoruz. Microsoft’un 5 kıtada farklı lokasyonlarda barındırdığı ve dünyanın en iyi mühendisleri tarafından korunan datacenterlarındaki veri, emin olun ABCD inşaat turizm org tic san ltd şti bürosundaki makinadan daha güvendedir (Firma ismi hayal ürünüdür. Böyle bir firma olup olmadığını bilmiyorum.). Artık bu önyargıdan sıyrılıp hem şirketlerimizi hem ekonomimizi büyütmek için modern teknolojiyi en verimli şekilde nasıl kullanabileceğimize odaklanmamız gerek. İnsani içgüdüler yeniliğe direnmemizi ister ancak gelişimi de yenilik getirir.

Amazon’un 8 yıl sonunda ulaştığı ciroyu kendi ağızlarından duymadık ama Pacific Crest Securities tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma sonucu yayınlanan rapora göre bu yıl $5 milyar ciro elde etti. Sadece 8 yılda ulaşılan bu ciro AWS (Amazon Web Services)’yi tarihin en hızlı büyüyen işlerinden biri yapıyor. Aynı makalede belirtildiği üzere $1 milyar barajını aştıktan sonraki büyüme hızına bakacak olursak Google’ın ardından ikinci sırada ve Microsoft, Oracle, Salesforce, Vmware’in önünde yer alıyor.

$1 milyar barajından sonra şirketlerin büyümeleri
$1 milyar barajından sonra şirketlerin büyümeleri

AWS’nin 2013 cirosu $3.1 milyar, 2014 $5 milyar olarak tahmin edilirken 2015’te de $6.7 milyara ulaşması bekleniyor. Yıllara göre cirosunu ve büyümesini yüzdesini aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

AWS ciro ve büyüme
Amazon Web Services Ciro ve Büyüme

Ulaştığı ciro göz önüne alınarak 2015’te AWS’nin değerinin $50 milyar’dan fazla edeceği tahmin ediliyor.

Eğer Amazon’un klasik sunucu satışı yapan bir şirket olduğu varsayılsaydı şu an Dell, IBM ve HP’nin ardından bu alanda dördüncü sırada olurdu.

Yalnız bu hızlı büyüme Amazon için daha çok geleceğe yatırım strateijisi olarak da değerlendirilebilir. Çünkü belirtilenlere göre bu yüksek ciroya rağmen kar oranları düşük. Yalnız şimdilik bundan şikayetçi değiller ve ellerinde bulundurdukları müşteri grubuyla gelecekte karlarını artıracaklarından eminler.

Tabi bu süreçte diğer devler de ellerini boş tutmadılar ve farklı atılımlar yaptılar. Microsoft Azure platformunu açtı, IBM $2 milyar’a SoftLayer’ı satın aldı, HP kendi bulut servisini kurdu. Çünkü tek tıkla istediğin zaman ihtiyacın kadar kaynak kullanarak kullandığın kadar ödemek, bir kerede çuvalla para verip sonra o makinelerin gelmesini, konfigüre edilmesini bekleyip, bakımı güvenliği için hala para harcamaya devam ederken, o kaynakların çoğunun da çoğu zaman kullanılmamasından daha mantıklı. Ve bu durum geleneksel server satıcılarını da buluta yönelmeye mecbur bıraktı.

Share this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *