bulut-savaslari
Cloud Tech

Bulut Savaşları: Devlerin Savaşı Büyük Olur

January 27, 2015

bulut-savaslari

Bulutların artık gökyüzünü yavaşça terk edip teknoloji evrimi kıyafetiyle aramızda dolaştığı günlerdeyiz. Üstelik farklı orijinlere sahip bu bulut toplulukları konudan uzak olanların haberi bile olmadan çoktan yeni bir savaşın fitilini ateşlediler bile.

3 büyük dev Microsoft, Amazon ve Google’ın kavgası sırasında ezilmeden hayatta kalmaya çalışan orta halli bulut hizmet sağlayıcıları (ki bunlar aslında geleneksel teknolojilerde dünya devi şirketlerdir) ve kenarda fırsat kollayan, palazlanmaya meyilli küçükler bir şekilde bu savaşın içindeler.

Bulut pazarı diğer birçok marketin aksine ön plana çıkan birinin bütün piyasayı tek başına kapatabileceği bir sektör değil. Hizmet kalitesi ve fiyat çok önemli faktörler. Bu sebeple bu işe ilk giren ve bunun kaymağını çok da iyi bir şekilde yemiş olan Amazon Web Services, yarışa sonradan katılan Microsoft ile pazar payında neredeyse eşit hale geldi. Google da çok uzakta sayılmaz. Yakın dönemde çok sayıda yeni yatırımlar, sistem geliştirmeleri ya da farklı sürpriz duyurular yapılması mümkün. 2014’te çok fazla fiyat indirimi yapılmıştı örneğin. Fiyatlarda tek seferde %10’a yakın indirimler oldu. Hatta pahalı servisleriyle bilinen Oracle bile veritabanı servislerinde rakip fiyatlara uyum sağlayabilmek için fiyat indirimine gitmişti. Fakat SaaS (hizmet olarak yazılım) şirketleri bu duruma pek aldırış etmediler açıkçası.

Tek tek ele alacak olursa mevcut durumda Microsoft’un pozisyonu sağlam görünüyor. SaaS tarafında yaygınlaştırdığı Office 365 ve 2008’den bu yana geliştirerek piyasada güçlü konuma getirdiği Azure servisi ile lider konuma gelebilmek için en güvendiği kozlarından biri yaygın partner ekosistemi. Geçtiğimiz Ağustos ayında Azure’u Open Lisans’a açarak bu kozunu oyuna sürdü. Bu onlara milyonlarca küçüklü büyüklü firmayla direkt iletişim kurma imkanı sağlıyor. Teknik anlamda ise elini güçlendiren bir diğer nokta şu an en iyi hybrid cloud performansını sunuyor olması. Bu gelişimde yeni CEO Nadella’nın ‘mobile first, cloud first’ stratejisinin payı büyük olmalı. Nadella’yla birlikte birçok tabusunu yıkan, eski soğuk kurumsal şirket imajından sıyrılan, Linux da seven daha ‘cool’ bir imaj sergiliyor Microsoft.

Microsoft Hololens lansmanı
Microsoft Hololens lansmanı

Google ise web tabanlı hizmetlerdeki uzmanlık ve tecrübesini kuşkusuz Compute Engine‘e aktaracaktır. Ayrıca büyük veri ile fazlaca haşır neşir bir olması da önemli bir avantaj. Ancak Google’ın şimdiye kadar sadece tüketici kanadında çalıştığını varsayarsak kurumsal tarafta nasıl bir müşteri deneyimi performansı sergileyeceğini hep birlikte göreceğiz. Google sempatik bir şirket ve müşterilerinin gönlünü çalacak bir yol bulacaktır.

AWS daha önce de bahsettiğim gibi ilk giren olmanın avatajını etkili bir şekilde kullanıyor ve mevcut müşterilerini elinde tutmayı büyük oranda başardı. Ancak bu pazar hızla büyüyor ve yeni katılan çok fazla müşteri var. Hybrid cloud adaptasyonunun öneminin farkındalar ve bunu çözmeye çalışacaklardır. “Bu ne kadar önemli olabilir ki?” diyorsanız, bahsi gelmişken aşağıdaki grafikte 1000’den fazla IT yetkilisi ile yapılan anketin sonucunda bulut entegrasyonu planlarının %48’ini hybrid cloud’un oluşturduğunu görebilirsiniz.

Enterprise Cloud strategy survey

Üç büyüklerin durumuna baktıktan sonra bir de orta halli bulut servis sağlayıcılara göz atalım.

‘Diğer’ kategorisinde en büyük yatırımı ve atılımı yapan IBM $2 milyarlık Softlayer satın almasıyla gündeme gelmişti. Daha önce elden çıkararak Lenovo’ya devrettiği kişisel bilgisayar departmanının ardından server kategorisine de veda etti. Evet yanlış duymadınız artık IBM sunucular yok, Lenovo sunucular var. IBM ise cloud servisi ile enterprise IT pazarında yürümeye devam edecek.

‘Sanallaştırma’ diye bir kavramı IT dünyasına kazandıran (dersek haksızlık etmiş olmayız) Vmware’in bulut çözümü vCloud Air bir diğer oyuncu. Agresif bir şekilde veri merkezleri kuruyor ve müşterilerini ‘kolayca buluta geçiş’ teklifi ile yakalamayı planlıyorlar.

HP’nin $1 milyar yatırım yaptığı Helion servisi, Cisco’nun Intercloud’u ve biz de buradayız diyen SaaS şirketleri: Salesforce, Oracle, SAP…

Bulut evreni genişlemeye devam ederken 2015’te ne gibi gelişmeler bekleniyor?

2015 Öngörüleri

2015’te rekabeti kimin önde kapatacağı konusunda görüş ayrılıkları var tabi ki. Bazıları AWS’nin yine önde götüreceğini düşünürken bazıları da Microsoft’un arayı kapatmakla kalmayıp bir miktar öne geçebileceğini düşünüyor. Kimsenin şüphelenmediği bir nokta var ki o da 2015’te de büyük yatırımların ve hırçın rekabetin devam edeceği. Bu noktada bu şirketlerin büyük bütçeli satın almalarına tanık olabiliriz. Bu konuda Microsoft’un vmware tabanlı sanal makineleri Azure’a taşımayla, AWS’nin de hybrid cloud uyumluluğuyla ilgili ataklarını göreceğiz muhtemelen.

Ayrıca 2015 yılında Microsoft’un bulut servislerinden, diğer ürünlerine göre daha fazla kar edeceği öngörülüyor. (Forrester – James Staten)

IDC’nin 2015 cloud öngörülerine göre ise bu yılda IT müşterileri bütçelerinin ortalama %20’sini esneklik, bilgi paylaşımı, etkin iletişim ve tasarruf nedeniyle buluta yönlendirecekler.

Türkiye’deki işletmelerde de özellikle IaaS tarafında bazı tereddütler bulunsa da IT yöneticilerinin çoğunlukla bulut geçişi için istekli olduklarını görüyoruz. Büyük şirketlerin önemli atılımları ve pazarlama faaliyetlerinin de yardımıyla 2015 yılı Türkiye’de bulut ekonomisinin önemli kilometre taşlarını aşmasına sahne olabilir.

Share this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *