blog
Digital Marketing

Dijital Pazarlamada Kurumsal Blogun Önemi

December 12, 2013

blog

Dijital pazarlama kapsamına giren bir çok özel alt dal mevcuttur. Yöntemler geliştikçe bu alanlar da kendi içinde ayrışmaya devam ediyor. Sosyal medya mecraları en küçüğünden en büyüğüne tüm işletmelerin ilgisini çekiyor ve bir şekilde buradan faydalanmak istiyorlar.
Potansiyel müşterisini websitesinde yakalamak isteyen bir çok şirketin atladığı önemli bir nokta var ki, o da şu an popüler olan sosyal medya sitelerinin atası olan bloglar. Dijitale önem verdiğini belirten ya da bu kanala ciddi olarak odaklanmayı düşünen markaların yapılacaklar listesine kurumsal blog maddesini eklemeden geçmemeleri gerekir.

Önce bunun sebeplerinden, ardından da başarılı bir kurumsal blog oluşturmak ve sürdürmek için nelerin nasıl yapılması gerektiğinden bahsedelim.

Kurumsal Blog Neden Önemlidir?

Uzmanlığınızı Kanıtlarsınız

Blogunuzda sektörünüzle ilgili gelişmeleri, geliştirdiğiniz yeni teknolojileri, alanınızdaki tecrübelerinizden elde ettiğiniz bilgi birikiminizi blogunuzda potansiyel müşterilerinizle paylaştığınızda, bunları gören müşterileri işinizin uzmanı olduğunuza ikna etmek için ekstra çaba harcamak zorunda kalmazsınız.

Müşterileriniz İle Bağ Kurarsınız

Blogunuzda yayınlayacağınız bilgilendirici, faydalı gönderiler, bu yazılardan fayda elde eden kişilerin sizinle bir bağ kurmasını sağlar. Bugün size göre basit bir konuda sizden karşılıksız yardım almış olan biri, benzer bir konuda bir şirketle birlikte çalışmak istediğinde aklına ilk gelecek kişi siz olursunuz. Duyduğu sempati ve güven sebebiyle sizinle çalışmak isteyecektir.

Ayrıca ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgileri de “fazla reklam kokutmadan” blogunuzda yayınlamanız, insanların fikir edinmesiyle birlikte fikir belirtmesini de sağlayabilir ve ürün ya da hizmetinizle alakalı direkt olarak potansiyel müşterilerinizin fikirlerini öğrenme imkanı elde edebilirsiniz.

Arama Motorlarına Daha “Yakışıklı” Görünürsünüz

Blog demek, düzenli olarak eklenen ve güncellenen yeni ve özgün içerik demektir (Yani öyle olması gerekir). Arama motorlarının en sevdiği şey ise düzenli olarak özgün ve kullanıcıya faydalı içerik üreten internet siteleridir. Kurumsal sitenize bağlı bir blog, sitenizden arama motorlarına kan pompalayan kalp gibidir.

Hubspot, blogunda yayınladığı bir makalede bu konuda yaptığı bir incelemeyi yayınladı ve bu incelemenin sonucuna göre bir kurumsal bloga sahip şirket websiteleri, blogu olmayanlara göre %55 daha fazla ziyaretçi çekiyorlar.

blog-visitor

Nasıl Başarılı Bir Kurumsal Blog Çalışması Yapılır?

Doğru İçerik Oluşturun

Blogunuzu ziyaret etmiş olan biri için oradan kendisi için değerli bir bilgi elde etmek önemlidir. Kimse sadece sizin reklamlarınızı okumak için blogunuzu ziyaret etme zahmetine girmez. Hatta siz ücretli reklamlarla gözlerine soktuğunuzda dahi 1000 kişiden 998 i ilgilenmiyor bile değil mi? Blog içeriklerinde verdiğiniz faydalı bilgilerle ziyaretçinin gönlünü kazanmalı, işinizdeki uzmanlığınızı kanıtlayacak deliller sunmalısınız.

Gelen Yorumlarla İlgilenin

Eğer yazdığınız yazılara okuyucular tarafından yorumlar eklenmişse bu değerli bir olaydır. İnsanlar yazınızı sadece okumakla kalmamış, olumlu ya da olumsuz bir görüş de bildirmek için bir vakit ayırmıştır. Bu bir şekilde size bir değer verdiği anlamına gelir. Yorumları, olumsuz bile olsa, ahlakdışı ibareler içermediği sürece onaylayın ve cevapsız bırakmayın. Zaten amaçlarımızdan biri müşterilerimizle ilişki kurmaktı unutmayın.

Tasarımı Bütünleştirin

Blogunuzun tasarımı, renkleri internet sitenizle en azından çağrışım yapmalı ki müşterinizi bir şekilde blog yazısından ürün sayfasına yönlendirdiğinize başka bir şirketin web sayfasına gittiğini düşünmemeli.

İlgi Çekici Başlıklar Kullanın

İlk intiba her zaman önemlidir. Blog yazınızla arama motoru sonuçlarında ya da sosyal ağlarda karşılaşan bir kullanıcının, henüz sitenize gelmeden gönderinizle ilk etkileşim kuracağı nokta başlıktır. Ziyaretçinin blog yazısının bulunduğu sayfayı açmasını ve okumaya da devam etmesini sağlamak için yazının içeriğini iyi anlatan, uzun olmayan başlıklar kullanmak önemlidir. Arama motorlarını da düşünmeden edemediğimiz için başlıklarda yazının anahtar kelimelerini de kullanmaya özen göstermelisiniz.

Blogunuzu Tanıtın

Blogu açtığınızda bundan kimsenin kendiliğinden haberi olmayacak. Bu yüzden onlara bildirmek gerek. Eğer varsa halihazırda kullandığınız sosyal ağ araçlarında, sosyal imleme araçlarında, forum vb sitelerde ilgili blog yazılarınızı paylaşabilir, konuyla ilgilenen insanların ilgisini çekebilirsiniz.

Ölçümleyin

Blogunuzun gelişmesini izlemek için mutlaka Google Analytics aracı ile ziyaretçi trafiğini, davranışlarını, özelliklerini inceleyin ve ölçümleyin. Çünkü blog çalışması etkisini uzun vadede gösterir ve çalışmalara başlamanızın üzerinden kısa bir süre geçmiş bile olsa yoğun çabalarınızın henüz size müşteri kazandırmak adına bir sonuç vermediğini düşünmek, bu konudaki heyecanınızın ve enerjinizin azalmasına neden olabilir. Fakat ölçümleme, hem blogunuzdaki ziyaretçi artışını izleyerek çabalarınızın boşa gitmediğini görmenizi, hem de blogunuzda nerelerde yanlış nerelerde doğru yapıyor olduğunuzu fark etmenizi sağlar.

Konuyla ilgili görüşlerinizi bildirmek için yorum bırakabilir, kurumsal blogunuz için yardım almak isterseniz de iletişim kanallarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Share this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *