dublin_temple_bar
Lifestyle Travel

İrlanda, Dublin’de Çalışma ve Yaşam

November 4, 2017

2017 yılının Ağustos ayında, birkaç aylık iş görüşmesi sürecinden sonra çalışmak ve yaşamak üzere İrlanda’nın başkenti Dublin’e geldim. Kariyer gelişimi ve tecrübe kazanmak amacıyla yurtdışında çalışma planlarım vardı ve bunu gerçekleştirebildiğim için mutluyum. Bu sebeple benzer amaçları olanlar için hap bilgiler içeren bu yazıyı yazdım. Dublin’deki iş imkanları, yasal süreçler ve buradaki yaşam hakkında tecrübelerimi ve gözlemlerimi paylaşacağım. Hadi başlayalım.

İrlanda’da İş İmkanları

İrlanda, şirketlere ciddi vergi avantajları sunduğundan dünya devi bir çok şirketin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika merkezleri burada kurulmuş. Özellikle fiziksel ürün üretmediği için nakliye gibi bir problemi olmayan bilişim ve finans şirketlerinin çokluğu göze çarpıyor. Dolayısıyla bu sektörlerde tecrübeli kişiler için burada iyi iş imkanları mevcut. Özellikle yazılım geliştirme, bulut mimarisi gibi alanlarda çalışanlara talep yüksek.

Bu şirketler bahsettiğim EMEA denilen bölgeyi Dublin merkezli olarak yönettiklerinden bu pazarları ve bu ülkelerin dilini bilen kişileri, bu ülkelere hizmet vermek için işe alıyorlar. Bu roller satış ya da destek rollerinde olabiliyor. Bir satış rolü için şirket sponsorluğu ile İrlanda’ya gelmek için aranan tecrübe ve yetenek çıtası oldukça yüksek.

İrlanda’da en çok çalışma izni çıkarmış şirketleri şu yazıda bulabilirsiniz:

İrlanda’da Çalışma İzni Sağlayan Şirketler

Destek rolleri için, fazla tecrübe ya da kalifikasyon gerektirmediği durumlarda, genellikle dışarıdan işe alım yapmak yerine hali hazırda ülkede bulunan kişileri tercih ediyorlar. Benim gözlemlediğim kadarıyla bu kişiler genellikle öğrenci olarak gelip ardından çalışma izni almış çalışanlar. Bu da İrlanda’ya taşınıp bir düzen kurmak için tercih edilen yollardan biri. İrlanda devleti, burada yüksek lisans yapan öğrencilere iki yıllık çalışma izni hakkı veriyor.

Samuel Beckett Bridge, Dublin, Ireland.
Samuel Beckett Köprüsü, Dublin, İrlanda

 

Dublin’de Çalışmak İçin Yasal Süreçler

İrlanda’ya direkt olarak çalışmak için gelmek istiyorsunuz. Kendinize uygun bir pozisyon buldunuz, başvuru yaptınız ve görüşmelerden sonra kabul edildiniz. Bundan sonra yasal süreçler başlıyor. Öncelikle belirteyim şirketler genellikle bu süreçleri takip etmesi ve sizi yönlendirmesi için aracı kurumlarla çalışıyorlar, yalnız başınıza didinmiyorsunuz yani. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak AB ülkelerinde çalışmak ve yaşamak için özel izinlere ve vizeye ihtiyacımız var.

İlk iş çalışma izni. Çalışacağınız şirket sizin için Critical Skills kategorisinde çalışma iznine başvuruyor. Bu iznin çıkması yaklaşık bir ay kadar sürüyor. Sonrasında bu belgeyi size kargoluyorlar. Sakın ola kaybedeyim demeyin. (Bir arkadaşımın izni kargoda kaybolduğu için işlemleri 2-3 ay aksadı maalesef ama sonuçta halloldu. Dünyanın sonu da değil yani.) Zira hem vize başvurusu hem de ülkeye giriş için gerekli bir belge.

İrlanda’da en çok çalışma izni çıkarmış şirketleri şu yazıda bulabilirsiniz:

İrlanda’da Çalışma İzni Sağlayan Şirketler

Ardından İrlanda vizesine başvuruyorsunuz. Vize başvurusu için öncelikle çalışma izninizin çıkmış olması lazım. Benim gibi birçok arkadaşımın vizesi de yaklaşık 10 günde çıkmış. Vizeyi aldıktan sonra Irlanda’nın yolunu tutuyorsunuz.

Ama yasal işlemler henüz bitmiyor. İrlanda’ya geldikten sonra yapmanız gereken işlemler de var. Başvuru yapmanız gereken iki önemli konu:

1 – PPS : Buradaki sosyal güvenlik kimliğiniz. Maaş alabilmeniz için de gerekli. Ücretsiz

2- IRP (Irish residance permit. Eski adı GNIB idi) : Bu da Irlanda’da yasal olarak göçmen statüsünde kalabilmeniz için gerekli. Her yıl yenilenmesi gerekiyor. 300 Euro

Bu başvurular için yakın tarihlere randevu alamayabilirsiniz o yüzden gelmeden önce randevuyu ayarlamakta fayda var. İsimleriyle aratırsanız başvuru sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Hayati konular bu kadar. GNIB kartınızı aldıktan sonra ülkeden çıkmadan evvel tekrar girebilmek için re-entry visa almanız gerekiyor. 100 Euro  Güncelleme: Re-entry vizesi oturum izni olan yetişkinler için kaldırıldı. Ancak 18 yaşından küçükler için hala geçerli.

Dublin’de Yaşam

Ben Dublin’i gerçekten sevdim. Her şeyden önce insanları kibar, saygılı ve sevgi dolu. Şehir genellikle sakin ve rahat. İnsan yoğunluğu ideal, sıkışıklık yok. Şehrin her yerinde parklar, bahçeler var. Şehrin biraz dışına çıktığınızda muhteşem doğal güzelliklere erişebiliyorsunuz. Her zevke hitap eden mekanlar ve sosyal imkanlar mevcut.

St.Stephen's.Green

Peki her şey güllük gülistanlık mı? Tabi ki değil. Toplu taşıma yetersiz. Çalışanlar için gelir vergisi çok yüksek.

Daha önemli ve öncelikli konu ise şehirdeki ciddi konut krizi. Kiralar pahalı ve ev bulmak gerçekten zor. Daft.ie adında bir emlak ilan sitesi var, ev bulmadan önce başınız dönene kadar bu sitenin altını üstüne getirmek gerekiyor. Pek kullanışlı bir site de değil maalesef. Beğendiğiniz ilanların sahibine mail ya da telefon yoluyla ulaşıyorsunuz. Eğer tek başınızaysanız ev paylaşım ilanlarına öncelik vermenizi tavsiye ederim. Nispeten daha kolay oluyor. Evde kalan kişiyle anlaşabilirseniz kolayca yerleşebilirsiniz. Ancak ayrı ev tutacaksanız işler zorlaşıyor. Öncelikle ilan sahibinden ev görme seansı için tarih alıyorsunuz. Evin popülerliğine göre 10-25 kişi ile birlikte evi görüyorsunuz. Sonrasında sizden mail ile başvuru yapmanızı istiyorlar. Ayrıca mailde işyerinizden ve eski ev sahibinizden referans mektubu, kimi zaman da banka hesabınızda ne kadar para olduğuna kadar bilgi talep edebiliyorlar. Bunları sağladıktan sonra ev sahibi bu 25 kişi içinden beğendiğine evi veriyor 🙂

Yasal işlemleri tamamlayıp evinize yerleştikten sonra şehrin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Share this article

Only registered users can comment.

 1. Hocam,

  Tercumanım yıllardır customer service pozisyonlarına başvuruyorum. Kimse donmuyor. Kendi imkanlarımla gitsem bir oda kiralasam aylık be kadara mal olur sizce?

  1. Merhaba,

   Maalesef Dublin’de kalacak yer fiyatlari yuksek. Gelirinizi ispatlamadan da kolay kolay ev/oda vermiyorlar. Cozum Airbnb olabilir, tabi fiyat bir tik daha artiyor orada ama uzun donem kiralamaya indirim yapabiliyor bazi hostlar oradaki fiyatlara bakmani tavsiye ederim. Gunluk 40-50 € civari en uygun fiyatlar.

 2. Merhaba Burak Bey,
  Ben 12 yıldır sigorta sektöründe çalışıyorum ve yüksek lisans öğrencisiyim. Bu yıl Erasmus veya Erasmus olmaz ise kendi imkanlarım ile İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almak (Şuan orta seviyede) ve kendimi geliştirebileceğim bir sektörüde de çalışmak istiyorum. Bir çok aracı kurum bana İrlanda’da bunun zor olmadığını söyledi fakat yine de endişelerim var. Özellikle Google vb. büyük şirketlerde Türkçe bilen eleman aradıklarını ilettiler. Bu gerçekten doğru mu? Çünkü Türkiye’deki dil okulu aracı firmaları en başta sizi gaza getirip sonrasında sizi yüzüstü bırakabiliyorlar 🙂
  Bu arada üst pozisyon gibi tabi ki isteklerim yok, dilim ne yazık ki zaten yeterli değil ama amacım sadece çalışmak olmak için çalışmakta değil kendime birşeyler katmak ve hatta belki başarabilirsem hayatımı orada kurmak istiyorum.
  Bana dönüş yaparsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler

  1. Merhaba Selen Hanim,

   Evet bircok buyuk sirket Turkce bilen kisiler ariyor, eger teknik bir rol degilse bu pozisyonlar genellikle musteri destek hizmetleri ya da satis rolleri oluyor. Yalniz bu pozisyonlar icin de yine Ingilizce iletisim kurabilmek on sart diye biliyorum. Ozetleyecek olursak, evet mumkun ama zorluk derecesi ile ilgili bilgim yok maalesef. Simdiden basarilar dilerim 🙂

 3. Merhaba Burak Bey,

  Ben Dublin’de EC dil okuluna başvurdum. Ekim 2018’de de gidecektim , dil okulu paramı ve 1 aylık konaklamamı yatırdım. Lakin şu an TL için işler hiç iyi gitmiyor. Bilgisayar mühendisiyim.
  JAVA,SAP CRM ile çalışıyorum 3 yıldır. İş analistliği yapıyorum. Dublin’de iş bulma olasılığım nedir?
  Nezaketiniz için şimdiden teşekkürler.
  İyi günler.

  1. Merhaba Melek Hanim,

   Dublin teknoloji sektorunde calisanlar icin Avrupa’daki merkezlerden biri, dolayisiyla is tecrubenizi goz onunde bulundurarak is bulabilme olasiliginizin yuksek oldugunu dusunuyorum. Iyi Ingilizce tabi ki oncelikli kosul. Ancak zaman anlaminda dezavantajlar var. Birincisi ise alim surecleri vakit alir, min 2-3 ay gibi dusunebilirsiniz. Sirket sizi ise almaya karar verse dahi calisma izni cikartilmasi fazladan 1-2 ay daha surer. Dil okulunda gecireceginiz sureyi de hesaba katip buna gore plan yapmak faydali olabilir. Basarilar dilerim, umarim hersey gonlunuzce olur.

 4. MERHABA BENDE İRLANDA DA YAŞAMAK İSTİYORUM VE ARAŞTIRMALAR İÇERİSİNDEYİM..MESLEĞİM MASÖRLÜK BU ALANDA YILLARIMI VERDİM ..TÜM ULUSLAR ARASI BELGELERİM MEVCUTTUR..İNGİLİZCEM PERFECT OLMASADA HERKES İLE RAHAT ANLAŞABİLİRİM BU ARADA ALMANCAM DAHA İYİ..SİZCE SÜRECİM NASIL İŞLER ..DİL OKULU İLE GELİP BURDA İŞ BULABİLME İMKANIM NEDİR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *