road
Lifestyle Travel

Muhteşem Yolculuklarına Bizi de Davet Eden 12 Gezgin Ruh

August 27, 2014

gezgin

Çok kişinin dilinde “abi keşke ben de gezebilsem yeaa!”, “millet nasıl geziyo lan böyle..?” cümleleri dolanır. Herkes gezmeyi ister. Ama hayatta herkes bir şeyler ister zaten. Önemli olan ne kadar istediğin, istediğini gerçekleştirmek için neler yapabileceğin, neleri göze alabileceğin ve nelerden vazgeçebileceğindir. Evet koşullar herkes için eşit değil, ama kararlı bir insanın önünde durabilen pek az şey vardır.

Bunu başarabilen, gezginliği yaşam biçimi edinen, özgürlüğün peşinde yollara düşen insanlar var. Benim de bir şekilde rastlayıp da maceralarını heyecan ve umutla takip ettiğim bu insanları paylaşmak istedim. Henüz hiç biriyle şahsen tanışmadım. Ama günün birinde bunun için kapılarını çalabilirim.

Güncelleme: İTÜ gezi kulübünün düzenlediği “Seyyah” etkinliği sağolsun bazılarıyla tanıştım umarım her yıl tekrarlanan bir etkinlik olur, emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.
(Madde başlıkları aynı zamanda Facebook sayfalarının linkleridir. Çoğunun bloglarının linki de bu sayfalarda mevcut.)

1. Lizard On The Road – Güneş Akdoğan

Takip etmeye başladığım ilk gezginlerden. Çok emin değilim ama galiba o da yazılım filan fıstık işleriyle uğraşıyormuş kendini yollara vurmadan önce. Kendisi sadece yürüyerek seyahat eder. Araç kullanmaz. Sadece bir ara birkaç aylık bir okyanus gezintisi yaptığı sırada gezerken tanıştığı birinin teknesini kullanmış o kadar. Eski zamanlarını pek bilmiyorum ama hatırladığım kadarıyla gezmeye Balkanlar’ı yürüyerek başlıyor. Geçenlerde Doğu Karadeniz’den başlayarak Anadolu’yu kıyı kıyı gezmeyi planladığı seyahatine başlamıştı ki, olumsuz hava koşullarıyla başlayan şanssızlıklar silsilesi ayak bileğini incitmesiyle devam etti ve bu sezon sahalara erken veda etti. Paragrafın sonundaki websitesinde hepsinin detayı var merak ediyorsanız girip bakın, bir iki reklama da tıklayın bi hayrınız dokunsun.

2. Yolda Olmak – Kemal Kaya

Bu abimiz son zamanlarda biraz daha lüks takılıyor.  Yıldızı bol otellerde kalıp uçakla falan seyahat ediyor. Ama sanırım uzun zaman önce başlamış gezmeye. Bu sebeple sosyal medya ve internet sitesinde ciddi bir kitle var ve bunu iş haline getirmiş. Çok benim tarzım olmasa da güzel ipuçları paylaşıyor.

3. One Step 4 Ward – Johnny Ward

Aslen İrlandalı bu arkadaş daha 30 unu doldurmadan 100 ülke gezmek gibi bir hedefin peşinde yola çıkıp bunu başarmış. Blogu sayesinde internetten para kazanma olayını çözüp, sonrasında dünyanın farklı yerlerinden tam zamanlı çalışanları olan bir internet medya şirketi kuruyor. Sağlam da para kazanıyor şu sıralar.

4. Rüzgarın İzinde – Serkan Söğüt

Motosikletle seyahat eden, yine yazılımcılık geçmişi olan bilgisayar mühendisi bi’ abimiz.

5. Route to X – Onur Sipahioğlu & Hilal Kilimci

Yine motosikletli bir ikilinin gezilerini paylaştıkları, sizi maceralarına ortak ettikleri güzide bir sayfa

6. Seyrupedal – Olcay Güzel

Motosikletlilerden bisikletlilere geçelim. Türkiye’den katlanır bisikleti ve küçük vagonuyla yola çıktıktan sonra sınırdan öteye geçer geçmez şirin bisiklet bu yüklemeye daha fazla dayanamayınca bisikleti değiştirip yoluna devam etti. Macerasını takip etmek pek hoş. Bol teşekkür ve iyi yolculuklar.

7. Around 7 Continents – De Bruyn Joubert

İskoçyalı ya da İrlandalı’ydı heralde tam hatırlamıyorum. Daha önceden küçüklü büyüklü geziler yaptıktan sonra büyük bir projeye girişiyor ve 5 yıl boyunca 7 kıta, 70 ülke ve 85000 km yol hedefiyle memleketinden bisikletini kapıp çıkıyor. Ben takip etmeye başladığımda tam da İstanbul’daydı. Sonra Anadolu’yu geçip İran’a atladı. İlgi duyuluyorsa takip edilmeli.

8. Tea With Chris Nolan – Tunahan Bilgin

Bu arkadaş da Chris Nolan’la bi çay içmek için bisikletle Los Angeles’a ulaşmaya çalışıyor.

9. Çok Okuyan Çok Gezen – Sevil Mert

Açık ve net anlaşılacağı üzere çok okuyup çok gezen bir hanımefendi. Tahminimce kendisi aynı zamanda tam zamanlı bir işte çalışmakta.

10. Mel İle Adım Adım Dünya

Ders niteliğinde gezen tozan, dünyanın tozunu atan başka bir hanımefendi.

11. World Of Wanderlust – Brooke Saward

Dünyayı gezme işinin kitabını yazmış Avusturalyalı bir hanımefendi daha. O da bu işi biraz paraya ve profesyonelliğe dökenlerden. İlk bakışta gezgin ruhuna para karıştırmak onu kirletmek gibi geliyor. Öte yandan genç insanların yaşayacak daha uzun yılları var ve bir şekilde hayatlarını kazanmaları da gerek. Bunu tutkunu oldukları şeyi yaparak gerçekleştirebilmek de az sayıda insanın elde edebildiği bir şans.

12. Nonstop Otostop

Otostop kullanarak memleketi gezen bir grup genç. Kendi ifadelerini aktarayım:
“Özgürlüğü yollarda ararken, yolların özgürlük olduğunu anladık.”

(Artı) 13. Çelebi Alper – Alper Metin

Blogunu daha önce okumuş olmama rağmen Facebook’ta takip etmiyormuşum. Fark ettiğimde hemen bu hatadan döndüm. Bu listedeki en cevval gezginlerden biri bence. Mutlaka takip edin.

(Artı2) 14. Ride Must Go On – Tolga Başol

Pek harikulade proje adı ve logosuyla özlem duyduğu yollara düşmüş Tolga Başol aynı zamanda film yapımcılığı konusuyla da oldukça ilgili olmasından mütevellit yolculuğunu TRT Haber’de ‘2 Teker 1 Dünya’ adlı programa da taşımaya başladı. Ben programını da sayfasını da takip etmekten keyif alıyorum ve şiddetle tavsiye ederim.

(Artı3) 15. Aylak İlsu’nun Notları

Cevval kadın gezginlerden biri dahaaa.

(Artı4) 16. Yoldaki – Gökhan Hepşen

Adam soyadının hakkını veriyor abi. Takip takip…

(Artı5) 17. Rotasız Seyyah – Mehmet Genç

Bu adam çok iyi. Dünyayı gezmeye hevesi olan herkesin mutlaka takip etmesi gerek. Ayrıca kendimizi uyutmak için uydurduğumuz bahaneleri de güzel güzel çürütüyor yeri geldikçe.

(Artı6) 18. Gürkan Genç

Bisikletli gezginlerin bence piri, yani benim takip ettiklerim içinde en iyilerden biri. Listemi tekrar inceleyip listede olmadığını görünce “Aman Allahım bu nasıl bir hata!” diye bağırarak hemen ekledim.

Share this article

Only registered users can comment.

  1. Bunlara ben de bir isim ekleyeyim..siz de bir bakın isterseniz… TRansriders ….YUSUF BABA…
    Sevgiyle kalın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *