Google Cadboard
Tech

Kartondan İleri Teknoloji : Google Cardboard

June 26, 2014

 

 

Google CadboardGoogle I/O etkinliğinde bu yıl yine teknoloji insanlarının şaşkın bakışlarını üzerine çekmeyi başaran bir ürün tanıttı. Ürünün adı Cardboard. Birkaç parça kartonu katlayıp Android telefonunuzu içine yerleştiriyorsunuz ve sanal gerçeklik (VR) başlığınız hazır!

cardboard-ingredients

 

Yakın geçmişte Facebook VR headset üreticisi Oculus Rift’i 2 Milyar Dolar’a satın almış, PlayStation üreticisi Sony de kendi VR projesi olan Project Morpheus’u tanıtmıştı. Bu havalı isimlere ve ürünlere Google’ın cevabı da Cardboard oldu. Google’ın bu sade isimlendirmeleri ve pratik yaklaşımı şahsen benim çok hoşuma gidiyor.

cardboard
cardboard

Kutu kapandığında sol tarafında mıknatıslı bir buton yerleştiriliyor. Bu buton mouseclick görevi görüyor aslında. Hedeflediğiniz nesneyi seçmek için bu düğmeyi aşağı çekiyorsunuz, telefon bunu algılıyor ve o anda hedef almış olduğunuz nesneyi seçiyor. Düğmeyi bıraktığınızda da tam arkasında bulunan diğer mıknatıslı parça tarafından yukarı kayıyor.

cardboard-click
Cardboard Click

Ürünü henüz sadece Google I/O’dakiler deneyebiliyorlar ve satışa çıkıp çıkmayacağı da kesin değil. Ancak oldukça ilginç ve ekonomik bir alternatif olacak.

Cardboard’u daha iyi anlamak için TechCrunch’ın hazırladığı kısa demo videosunu izleyebilirsiniz.

Share this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *