izmit-korfez
Lifestyle Travel

Kocaeli’nin Sanılanın Aksine Çok Güzel Bir Şehir Olduğuna Dair İşaretler

July 18, 2014

izmit-korfez

Kocaeli, Türkiye’nin merkezi İstanbul’un yanıbaşındadır, kapı komşusudur. Bu durum Kocaeli için olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurmuştur elbette. Hep İstanbul’un gölgesinde kalmıştır mesela. İstanbul’a gelen giden İzmit’i transit geçer, içinde ne vardır ne yoktur bilmez (Hala karıştıranlar için dipnot: Kocaeli il, İzmit ise merkez ilçedir. İzmit, Kocaeli’nin ilçelerinden biridir.) İlkokuldan kalma bilgilerle fabrikadan geçilmeyen pis bi sanayi şehri olarak akıllarda yer etmiştir. 90’lı yılların sonlarına kadar körfezden süzülen, o nice burun direklerini sızlatmış, hatta belki çatlatmış koku da bu algıyı perçinlemiştir. Ama aslında öyle değildir. Kocaeli’de doğup büyümüş biri olarak işin aslını anlatayım.

1- Kocaeli’nin Harika Bir Doğası Var

nuzhetiye selalesi
Nüzhetiye Şelalesi

İddialı bir başlığın ardından iddialı bir kanıtla başlayayım dedim. Evet, her ne kadar çoğunuz Kocaeli’yi insanların oksijen diye kimyasal gaz soluduğu, su diye zift içtiği bir sanayi kenti olarak bilse de Türkiye’nin en güzel doğasına sahip şehirlerinden biridir, gerçekten… Hatta su demişken çoğu bölgesinde musluktan su içilir, çok da lezzetlidir. Zaten çenesuyu da meşhurdur.

2- Gez Gez Bitmeyen Doğa Yürüyüş Parkurları,

Bu ve devamındaki madde aslında ilk maddenin alt başlıkları da olabilirdi ama her biri ayrıca belirtilmeyi hak ediyor. Konuya dönersek Kocaeli’nin yemyeşil dağları, berrak akarsuları, tertemiz gölleri o kadar çok ve bu güzellikler keşfetmeye, gidip görmeye o kadar elverişlidir ki, Kocaeli’de toplam 1000 km uzunluğunda 102 farklı doğa yürüyüş parkuru rotası oluşturulmuş, büyükşehir belediyesi tarafından da bir güzel kitaplaştırılmıştır.

3- Ve “Kartepe”si Var

Kartepe hep güzeldi, hala güzel. Eskiden adı Keltepe’ydi. Sonra kayak tesisi vs. yapılınca daha havalı olsun diye Kartepe olarak değiştirildi. Fena da olmadı, yakıştı aslında. Çocukluğum o tepenin eteklerinde geçti. Bence her insan o tepede oturup, aşağı doğru süzülen ormanların eteğindeki Sapanca Gölü’nü izleme hakkını kullanmalı.

kartepe
Kartepe

4- Şehir Genelinde “Raad” Bir Atmosfer Hakim

İzmit insanı rahattır, sinirden stresten oldukça uzaktır. Kırmızıdan yeşile dönen ışıkta hemen hareket etmeyen öndeki sürücü olanca kuvvetle kornalanmaz mesela. 3-4 saniye sonra hareket edilir, ne vardır yani… Rahat kelimesinin bile yumuşatılıp raad olarak telaffuz edildiğine çok kez şahit oldum. İzmit’te dedesinin raadlıktan öldüğünü iddia edenler var. Yani nispeten stressiz bir şehir yaşamı burada mümkün.

5- Büyük İhtimalle Bu Coğrafyadaki En Yeni Ağız: “İzmitçe”

izmitceÇevremde kullanıldığına çok şahit olmadığım ama çok sempatik bulduğum bi oluşum İzmit Ağzı ya da İzmitçe. Yaygın olarak konuşulmasa da herkese sempatik geldiği rahatlıkla söylenebilir. Öyle ki Twitter’da #izmitağzı hashtag’i bir gece boyunca dünya TT listesinde birinci sırada kalmıştı. İzmitçe’den birkaç kelime aklınızda bulunsun, bi’gün yolunuz düşerse lazım olur (kaynak: izmitce.com):

 • As yapmak: Susmak – konuşmaması gerektiğini anlatan sözcük. Argo tabirle karşındakine “akıllı ol!” demek.
 • Façan yansın: Göze hoş gelen güzel kıyafetlere nazar değmesin manasında kullanılan hoş bir söz öbeği.
 • Hiç kesemiyon bu işleri: Bahsi geçen iş hakkında karşındakine o işten anlamadığını,bilmediğini belirten hoş bir tabir.
 • Kene: Para
 • Mazın: Zengin.
 • Mariz: Dayak, kötek.
 • Pandiz etmek: Karşısındaki kişiyi etkisiz hale getirmek.
 • Sal bolum beni: Karşındakine, ondan sıkıldığını ve o an için gitmesi gerektiğini anlatır.
 • Sal bu işleri: Yanlış işler peşinden koşan birine uyarı manasında kullanılır.
 • Terso: Parasız kalmak.

Aklıma geldikçe bu listeye ekleme yapmaya devam edeceğim. Ola ki okurken aklına farklı maddeler gelenler olursa yorumlardan yazsın, memleketine bi hayrı dokunsun.

Share this article

Only registered users can comment.

 1. Bir arkadaşıma; “sen rahat ol!” denildiğinde, “ben raadim bolum, benim dedem raadliktan ölmüş zaten…” demişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *