Digital Marketing

Sosyal Medya Pazarlamasından Verim Alamamanızın 13 Muhtemel Sebebi

January 26, 2014

Sosyal medyanın tüm dünyayla birlikte ülkemizde de geldiği konumla paralel olarak küçüklü büyüklü her firma, her pazarlama bütçesi bir şekilde sosyal medyayı kullanıyor.

Sosyal Medya PazarlamaFakat yapılan araştırmalar bir çok markanın da sosyal medya pazarlama çalışmalarından bekledikleri verimi alamadıklarını belirttiklerini söylüyor. Bir tarafta ise sosyal medya aracılığıyla çok başarılı pazarlama çalışmaları hayata geçirmiş şirketler de az değil.

Bu sebeple burada sosyal medyayı suçlamaktan ziyade, nerelerde yanlış yapıldığını belirleyip, başarıyı yakalamak için bu hataları düzelterek yılmadan devam etmek gerekir.

İşte sosyal medya pazarlamasından beklediğiniz performansı alamamanızın muhtemel sebepleri:

1. Başlarken Bir Hedef Ve Strateji Belirlemediniz

Şu özlü sözü bilirsiniz: “Hedefini bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez”. Bu yaklaşım hayatın neredeyse her alanına uygulanabilir.  Bir sonuç elde etmek istiyorsanız bir hedefiniz, ve bu hedefe ulaşana kadar geçeceğiniz ara hedefleriniz olmalıdır. Bu hedeflere ulaşmak için de, yol boyunca kullanacağınız yöntemleri belirlemelisiniz. Bu da sizin stratejinizi oluşturur. Yazının devamında da başarılı bir strateji belirlemenin alt maddelerinden hangilerini yapmamış olabileceğinizi göreceksiniz.

2. Yanlış Bir Hedefe Odaklandınız

Yanlış hedefe odaklanmak ise sizi yanlış bir sonuca götürür. Sosyal medyada pazarlama yapmaya başlamadan önce, işinize ne katmak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin, “Marka bilinirliğimi artırmak istiyorum”, “Websiteme daha çok ziyaretçi çekmek istiyorum”, “Müşteri sadakatini artırmak istiyorum” bunlardan bazılarıdır.

3. Yeterli Zaman Ve Para Yatırımı Yapmadınız

Sosyal medya pazarlaması, dışarıdan bakıldığında oluşan genel algının aksine bedava ya da kolay değildir. Belki ilk zamanlarda sosyal medyada kitleleri kendine bağlamak daha kolaydı. Ancak gün geçtikçe standartlar yükseliyor ve insanlar daha yüksek beklentilere sahip oluyorlar. Artık sosyal medyada başarılı olmak için bu mecraların dilinden anlamalı ve bu dilden konuşabilecek içerikler sunmalısınız. Bu yüzden başarılı kampanyalar oluşturmak için bütçenize göre bir miktar para ve olayı anlayabilmek için önemli bir miktar zaman yatırımı yapmalısınız.

4. Sosyal Medyanın Tek Başına Koskoca Bir Savaş Kazanmasını Beklediniz

Pazarlama çok fazla alt dalı olan bir kavramdır. Dijital pazarlama da bu alt dallardan biridir. Sosyal medya pazarlama ise dijital pazarlamanın bir alt dalıdır. Dolayısıyla sosyal medyanın bu savaşı tek başına kazanmasını beklemek çok gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Sosyal medyayı diğer pazarlama süreçlerinizin bir tamamlayıcısı ve katlayıcısı olarak gördüğünüzde çok daha olumlu sonuçlar elde etmeniz pek muhtemeldir. Yani bir pazarlama çalışmanızı sosyal medya ile desteklediğinizde alacağınız sonucun 3 katına çıkacağını düşünelim. 1 kazanacağınız yerde 3 kazanırsınız. Ancak başka hiçbir pazarlama çalışması yapmaz, bütün eforu sosyal medyadan beklerseniz 0 x 3 = 0 dır.

5. Sosyal Medyanın İşe Yarayacağına Gerçekten İnanmadınız

Şahsen konuştuğum yöneticilerden “Biz de sosyal medyada birşeyler yapmaya çalıştık, biraz bütçe ayırdık ama pek işe yaramadı.” diyenlerin çoğunluğunun ortak problemi ise, sosyal medya pazarlamasından bir kazanım elde edebileceklerine gerçekten inanmadan “Herkes yapıyor birşeyler, biz de bi’ deneyelim bakalım…” sloganıyla yola çıkmaları. Dolayısıyla gerçekten inanmadığınız bir şey için bütçenizi çarçur etmemenizi öneririm.

6. Her Platformun Kendine Has Bir Dili Olduğunu Gözardı Ettiniz

Sosyal medya, insanların kendilerine özel etki alanları oluşturarak o alanlardaki kitlelerle fikir ve düşüncelerini paylaşmalarını sağlayan farklı platformları kapsar. Yani sosyal medya eşittir Facebook, Twitter değildir. Her mecranın kendine özel bir konsepti, bir jargonu, bir dili vardır. Başta belirttiğim sosyal medyada pazarlama stratejisi belirleme konusuna, pazarlama çalışmalarını hangi mecralarda yapacağınız da dahildir. Dolayısıyla işinizin performansının artması için birden çok mecrada bulunmaya karar verdiyseniz, hepsinin dilinden ayrı ayrı anlamanız ve konuşmanız gerekir. Daha sonra sadece bu konuyla ilgili bir yazı yazmayı planlıyorum. Yayınladığımda buraya da ekleyeceğim.

7. Özgün İçerik Üretmediniz

Sosyal medyada içerik neredeyse diğer tüm ince detayların merkezindedir. Dolayısıyla istediğiniz mesajı verebilmek için özel üretilmiş içeriğe ihtiyacınız var. Sağdan soldan bulunup paylaşılan içeriklerle sosyal medyada bir marka olarak başarılı olmanız pek mümkün değildir.

8. Zamanlamanız Kötü

İçeriğin diğer detayların merkezinde olduğundan bahsettik. İşte o detaylardan en önemlisi zamanlama. Hangi gün, hangi saatte, hangi sıklıkta paylaşım yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Örneğin Facebook’ta bir marka sayfası paylaşımının ömrü ortalama 4-5 saattir. O süreçten sonra fazla bir organik erişim elde edilmez. Dolayısıyla eğer sizin kitleniz akşam 6’dan sonra online oluyor fakat siz öğleye kadar 2-3 paylaşım yapıyor ve o günü kapatıyorsanız suya yazı yazıyorsunuz demektir.

9. Sürekli Satışa Yönelik İçerik Paylaştınız

Şimdi bir durun ve düşünün. Bir markayı neden sosyal medyada takip edersiniz? Markaya sempati duyduğunuz için? Kampanyalardan, fırsatlardan haberdar olmak için? İlgi çekici paylaşımları için? Konuyla ilgili yapılan bir anketin sonuçları için şuradaki sayfa 11’e göz atabilirsiniz. İnsanlar sürekli sizin satış telkinlerinize maruz kalmak için sizi takip etmezler. Onların da bundan bir fayda sağlamalarına izin vermelisiniz. Belki onlara özel indirimler sunmalısınız. Zaman zaman onları eğlendirmeli, günlerini güzelleştirebilecek paylaşımlar yapmalısınız. 80/20 kuralı burada da uygulamak için isabetli bir orandır. Paylaşımlarınızı %20 satışa yönelik, %80 takipçi faydasına yönelik olarak kurgulayabilirsiniz.

10. Kitlenizle Çift Yönlü İletişim Kurmadınız.

Sosyal medya neden devrim yaratan bir iletişim aracı oldu? İletişimi etkileşime çevirdiği için. Konvansiyonel medya tek yönlü iletişime dayalıdır. Kitleye mesaj verilir, kitle onu alır ya da almaz, tepki verir ya da vermez, tepki verse de bu tepkisini mesajın sahibine iletemez. Sosyal medyanın en önemli silahı çift yönlü iletişimdir. Burada kitlenizin her zaman sizinle iletişimde olmasını, görüşlerini bildirmesini sağlamalısınız. Bir içerik paylaşıp, kaderine terk ettiyseniz, gelen yorumlarla ilgilenmediyseniz, sayfanıza gelen mesajlara cevap vermediyseniz, üzgünüm sosyal medyayı hiç anlamamışsınız demektir.

11. Çok Hızlı Sonuçlar Bekleyip, Elde Edemeyince Vazgeçtiniz

En önemli sorunlardan bir diğeri sosyal medyanın bir “sihirli değnek” gibi görülmesi. Her şeyi çok doğru yapsanız bile, yeni kurulan bir işten nasıl ilk ayında yüksek cirolar beklemiyorsak, sosyal medyadan da başlar başlamaz insanların akın akın ürünlerimizi almalarını sağlamasını beklememeliyiz. Önemli olan kararlılığı ve sürekliliği devam ettirmektir. Doğru işler yaptığınız takdirde mutlaka doğru sonuçlar alırsınız.

kaynak: hubspot.net
kaynak: hubspot.net

12. İşinizin Başka Kısımlarında Ciddi Sorunlar Var

Evet sosyal medya önemli bir pazarlama silahı ancak henüz söylediğim gibi bir sihirli değnek değil. Eğer işinizde yolunda gitmeyen başka önemli ayaklar varsa, bu pazarlama çalışmalarının sonuçlarına da mutlaka yansıyacaktır. Örneğin müşteri memnuniyeti konusunda ciddi problemleriniz var ve çok fazla şikayet alıyorsanız, bu memnuniyetsizlik sosyal medyada da peşinizi bırakmayacaktır.

13. Neyin İşe Yaradığını Görmek İçin ROI Ölçümlemesi Yapmadınız

Ölçümleme size neyin işe yaradığını gösterir
kaynak: domo.com

Sosyal medyada başarının bir diğer çok önemli ayağı ölçümlemedir. Kabaca ROI (Return Of Investment) ölçümleri olarak adlandıracağımız veri analizleri, size yaptığınız çalışmalarının hangilerinin daha verimli olduğunu gösterir. İncelemediğiniz ve üstünde çalışmadığınız sürece bunu göremezsiniz. Fakat gördüğünüzde, verimliliğinizi artırmak için bütçenizi ne tarafa daha fazla kaydırmanız gerektiği konusunda daha tutarlı verileriniz olur.

 

Eğer çok karşılaşılan fakat atladığım başka sebepler varsa, ya da çok karşılaşılmasa bile tecrübe ettiğiniz ilginç vakaları yorumlarda belirterek bu hataların daha az yapılmasına yardımcı olabilir, uzay boşluğunda kaybolmak üzere olan pazarlama bütçelerinin hayatlarını kurtarabilirsiniz. 🙂

Share this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *